Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Łatwy montaż, a przy tym trwałość, niskie koszty pozyskania i schludny wygląd – to rzeczy, których oczekuje każdy inwestor budowlany od wybieranych materiałów do obudowy ścian i dachów. Niestety niewiele z nich łączy w sobie wszystkie wymienione cechy. W przeciwieństwie do płyt warstwowych, które stały się prawdziwym hitem na polskim rynku.
Definicja
Płyty warstwowe to stosunkowo nowy materiał budowlany, przeznaczony do tworzenia bryły budynku i pokrycia zarówno ścian, jak i dachów. Są one produktem kompozytowym, powstającym z połączenia kilku kluczowych elementów: stalowych, wyprofilowanych blach w warstwie zewnętrznej i rdzenia izolacyjnego w centrum. Jedną z firm specjalizujących się w ich tworzeniu i sprzedaży jest Kingspan. Płyty warstwowe tego producenta są jednymi z najchętniej wybieranych.
Jak powstaje płyta dwuwarstwowa?
Płyta warstwowa powstaje w sposób zautomatyzowany, a proces jej tworzenia można podzielić na kilka kluczowych etapów.
- Powstanie stalowej okładziny
- – w pierwszej kolejności powstaje wyprofilowana, wytrzymała blacha, nadająca płycie panelowej określony kształt i wytrzymałość mechaniczną.
- Powstanie rdzenia izolacyjnego
- – w zależności od rodzaju konkretnej płyty sandwich (bo tak też nazywa się ten materiał), w rdzeniu wykorzystuje się inne tworzywo. Najpopularniejsze to wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian, jako te oferujące korzystny parametr termoizolacji, a jednocześnie bezpieczeństwa ogniowego.
- Zespolenie dwóch warstw
- – okładziny i rdzenia izolacyjnego. Proces ten przebiega w oparciu o zjawisko adhezji, czyli zdolności materiałów do łączenia się ze sobą.
- Kontrola jakości produktu i „sezonowanie”
- – zanim płyty warstwowe trafią do transportu, przechodzą szczegółową kontrolę jakości, w trakcie której sprawdza się m.in. ich kształt i grubość. Są kierowane także na tzw. sezonowanie, gdzie nabierają odpowiedniej temperatury.
Zastosowanie
Ze względu na korzystny parametr izolacji termicznej, akustycznej, a także wytrzymałość mechaniczną, lekkość, atrakcyjną cenę i dużą dostępność rozmiarów oraz estetyki, płyty warstwowe ścienne i dachowe są coraz chętniej stosowane. M.in. jako materiał współtworzący hale produkcyjne i magazyny, budynki biurowe i handlowe, obiekty użyteczności publicznej, chłodnie i mroźnie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.