Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Projektowanie ogrodu jest niezwykle istotną czynnością, dlatego powinno być wcześniej przemyślane – dobrze zrealizowany proces ten sprawi, że przez lata będziemy cieszyć się piękną, funkcjonalną i dopasowaną do naszych potrzeb przestrzenią. Własny kawałek zieleni to doskonałe miejsce na odpoczynek, spotkania z rodziną i znajomymi oraz własne uprawy. Jak więc zabrać się za proces planowania? Od czego zacząć? Podpowiadamy poniżej!
Rozeznanie terenu
Żeby skutecznie i rozsądnie zaplanować ogród należy najpierw dobrze poznać jego cechy. To dzięki temu zyskujemy pewność, że stworzony projekt będzie możliwy do wykonania, a wybrane rośliny będą zachwycać swoim pięknem. Proces ten warto rozpocząć od porządkowania działki – w zależności od tego w jakim jest ona stanie potrwa on inny okres czasu. Dopiero po usunięciu resztek pozostałych po budowie, śmieci czy chwastów (z korzeniami) zyskujemy ogląd na wielkość i atuty przestrzeni. Niezwykle istotne jest także ukształtowanie terenu i nasłonecznienie, gdyż wydzielone strefy i wybrane rośliny są od nich uzależnione.
Podział ogrodu i wstępna wizja
Kiedy mamy już ogląd na swoje możliwości można zacząć planowanie! Dobrze jest zastanowić co jest dla nas szczególnie istotne oraz jakie funkcje ogród ma spełniać. Krok ten nie jest jednak taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Od dobrej organizacji zależy komfort i przyjemność czerpana z czasu na zewnątrz. Firma ogrodnicza Green Solutions to zespół profesjonalistów z Poznania – dzięki swojemu doświadczeniu bez wątpienia pomoże w kompleksowym projektowaniu przestrzeni! Można też samemu stworzyć poglądowy rysunek ogrodu i z zachowaniem skali podzielić jego teren na miejsca przeznaczone do do odpoczynku – może być to altana, przestrzeń na leżaki, hamak lub ławki, czy też do sadzenia kwiatów i innych aktywności. Na tym etapie warto również przemyśleć kwestie ewentualnych dodatków – mogą być nimi na przykład oczko wodne, fontanna, skalniak, ścieżki, plac zabaw lub piaskownica.
Wybór stylu ogrodu
Nie mniej istotnym krokiem jest zastanowienie się nad stylem aranżacji ogrodu. Aby wybór był trafny należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:
- preferencje dotyczące wyglądu ogrodu,
- jego wielkość,
- budżet na założenie i dalsze utrzymanie zieleni,
- ilość czasu, którą przeznaczać możemy na pielęgnację roślin,
- umiejętności i ewentualną pomoc w utrzymaniu ogrodu.
Kiedy powyższe kwestie mamy przemyślane możemy zabrać się za wybór stylu! Od prostych i nieskomplikowanych w utrzymaniu ogrodów wiejskich i skandynawskich, po te wymagające więcej czasu i środków – na przykład aranżacje w stylu angielskim, japońskim i francuskim.
Wybór roślin i ich rozmieszczenia
Krok ten wbrew pozorom jest jednym z ostatnich etapów planowania ogrodu. Zacząć powinniśmy od największych elementów – drzew oraz krzewów, które już znajdują się na działce i tych, które dopiero chcemy posadzić. Niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość maksymalną rośliny – czy wystarczy jej miejsca, kiedy za kilka lat urośnie? Czy nie będzie zacieniać innych roślin? Następnie wyznaczmy miejsce na rabaty z roślinami jedno- i dwuletnimi. Nie wolno zapominać, aby każdej z nich zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu – chodzi tu między innymi o odczyn gleby i nasłonecznienie.
Projektowanie ogrodu – na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Czy w ogrodzie będą zwierzaki? Jeśli tak, wyeliminujmy koniecznie rośliny dla nich toksyczne.
- Czy mamy dostęp do bieżącej wody i ewentualnie prądu? Jest to niezwykle ważny element, który mieć na uwadze powinniśmy przez cały proces planowania.
- Ile realnie jesteśmy w stanie poświęcać czasu na pielęgnację ogrodu? Jeżeli brak nam oddania i zapału istnieje duża szansa, że ogród po jakimś czasie będzie zaniedbany. W takim przypadku warto zgłosić się po fachową pomoc ogrodniczą.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.