Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Kim jest rzeczoznawca majątkowy, w jaki sposób uzyskuje uprawnienia i jakie przepisy regulują zasady wykonywania tego zawodu?
Rzeczoznawca majątkowy jest to osoba, która zawodowo zajmuje się na co dzień wyceną nieruchomości. W celu zapewnienia rzetelności wykonywanych działań, działania zgodnego ze stanem faktycznym i prawnym nieruchomości oraz zapewnieniem odpowiedniej jakości świadczonych usług, zawód ten jest uregulowany prawnie na mocy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Obecnie na terenie Polski działa wielu rzeczoznawców majątkowych (m.in. rzeczoznawca majątkowy Barbara Włodarczyk http://www.wycenawlodarczyk.pl/, która prowadzi działalność w Jaworznie i okolicach).
Prawo do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego wymaga bezwzględnego spełnienia szeregu zasad wymienionych poniżej:
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- brak karalności za przestępstwa dotyczące m.in. działalności przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz przestępstwa skarbowe,.
- wykształcenie wyższe, ukończenie studiów podyplomowych w zakresie szacowania nieruchomości (lub ukończenie wyłącznie studiów wyższych spełniających minima programowe stawiane studiom podyplomowym w tym zakresie),
- odbycie obowiązkowej praktyki zawodowej (lub posiadanie udokumentowanego doświadczenia zawodowego w obszarze wyceny nieruchomości)
- ukończenie z pomyślnym wynikiem egzaminu państwowego oraz innych czynności kwalifikacyjnych określonych ustawą.
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która w swoim działaniu powinna kierować się zasadami etyki zawodowej i całkowitą bezstronnością. Ponadto, w ramach wykonywania obowiązków służbowych, rzeczoznawca nieruchomości jest zobowiązany do przestrzegania następujących zasad:
- działania zgodnego z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa,
- działania zgodnego z obowiązującymi standardami zawodowymi,
- postępowania zgodnego z zapisami znajdującymi się w Kodeksie Etyki Zawodowej,
- zachowania szczególnej staranności ze względu na specyficzny charakter zawodu,
- zachowania pełnego obiektywizmu i niezależności w prowadzonych działaniach,.
Ewentualne szkody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie wyceny nieruchomości pokrywa ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które ma obowiązkowy charakter w działalności rzeczoznawcy majątkowego, a które rzeczoznawca za każdym razem musi przedstawić klientowi w formie załącznika do operatu szacunkowego.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.