Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Hałas, dobiegający z zewnątrz budynku potrafi być mocno dokuczliwy, tym bardziej, jeśli to miejsce pracy. Odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna odpowiednio wytłumia dźwięki, dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu nie są one prawie wcale lub zupełnie słyszalne. Ciepły i wyciszony budynek to podstawowy wymóg we współczesnym budownictwie. To ważne, aby materiały izolacyjne były dobrej jakości, co wpływa bezpośrednio na właściwe tłumienie hałasu i tworzy dobrą barierę dźwiękową, jednocześnie blokując ucieczkę ciepła z wewnątrz budynku. Wydajny budynek to taki, który zużywa najmniejszą ilość energii cieplnej przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu termicznego, a jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Budynki, które nie są wydajne, wymagają gruntownej termomodernizacji z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i najlepszych jakościowo materiałów.
Czy izolacja termiczna jest konieczna?
Wzniesienie budynku nie kończy się na wstawieniu okien i drzwi. Budynek nieocieplony to budynek całkowicie niewydajny. W takim przypadku, zużywa się więcej energii grzewczej w celu jego ogrzania, a potrzeby na ciepło w nieocieplonym budynku są kilkukrotnie wyższe niż w budynku z termoizolacją. Przez nieocieplone ściany, fundament i dach ucieka bardzo dużo ciepła, co powoduje częste dogrzewanie budynku. Wówczas, warto pomyśleć o profesjonalnym dociepleniu budynku, najlepiej taką decyzję podjąć już na wczesnym etapie budowy, aby najlepiej dostosować rozwiązania konstrukcyjne do wybranej technologii termomodernizacji i konkretnych materiałów izolacyjnych. Profesjonalnie wykonanie ocieplenia i zastosowanie jakościowych materiałów izolacyjnych posiadających odpowiedni wskaźnik przenikalności ciepła to gwarancja optymalnych temperatur wewnątrz budynku przez cały rok i najlepszego wytłumienia ścian.
Rola izolacji akustycznej
Profesjonalnie wykonana termomodernizacja budynku zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale też właściwe wytłumienie ścian. Dotyczy to szczególnie budynków zlokalizowanych przy hałaśliwej ulicy, na osiedlach z bogatą infrastrukturą, niedaleko tras szybkiego ruchu lub autostrad, które najbardziej narażone są na hałas. Wymagają one bardzo dokładnego wytłumienia za pomocą warstwy izolacyjnej, zatrzymującej przy tym ciepło w budynku. Ponadto, warstwa izolacyjna zapewnia ścianom swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu mogą swobodnie “oddychać”, a jednocześnie nie pochłania wilgoci.
Czym właściwie jest izolacja akustyczna? To zdolność poszczególnych jej elementów do eliminowania lub minimalizowania przenoszenia się dźwięków pochodzących spoza budynku. Najbardziej dokuczliwe są hałasy z ulicy, odgłosy pojazdów, czy głośne rozmowy sąsiadów, które przy braku dobrej izolacji akustycznej mogą skutecznie utrudniać życie. Najczęstszy sposób dostawania się dźwięków do środka to drzwi wejściowe lub przegrody, dlatego zanim pomyślimy o izolacji, warto sprawdzić wcześniej ich stan.
- Izolacja ścian zewnętrznych
Bardzo duże znaczenie dla izolacji akustycznej ma rodzaj i konstrukcja ścian. Aby zapewnić optymalne parametry, wybieraj najwyższej jakości materiały budowlane i zwracaj uwagę na ich gęstość i masę. To nie bez znaczenia, jakich tynków, czy zaprawy użyjesz.
- Energooszczędne okna
Okna energooszczędne pozwalają dobrze wytłumić dźwięki i zablokować ucieczkę ciepła. Ich innowacyjna budowa, oparta na wzmocnieniu konstrukcji za pomocą dodatkowych warstw szyb o właściwej grubości i doskonałej szczelności, ma kluczowe znaczenie dla świetnej akustyki.
- Ulokowanie pomieszczeń
Dla dobrego wytłumienia ścian bardzo duże znaczenie ma odpowiedni rozkład pomieszczeń. Z tego względu, łazienkę, ubikację oraz pralnię, czyli pomieszczenia generujące duży hałas, najlepiej lokować z dala od sypialni i pokoju gościnnego. Dobrym pomysłem jest rozmieszczenie pomieszczeń względem kierunków świata. pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy w ciągu dnia, takie jak salon, najlepiej ulokować w ekspozycji południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, co pozwala nieco podwyższyć temperaturę w chłodne dni bez konieczności rozkręcania grzejników.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.