Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające na uzyskanie znacznych oszczędności stają się coraz popularniejsze w Polskich domach. Nie inaczej dzieje się systemami ogrzewania, takimi jak pompy ciepła, które są nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne oraz proste w obsłudze. Jak wygląda opłacalność takiej instalacji? Ile kosztuje zakup i montaż pompy ciepła oraz jak wygląda jej użytkowanie w praktyce dowiesz się czytając dalszą część tekstu.
Jaki jest koszt pompy ciepła?
Wcześniej wspomnieliśmy już, że nowoczesne pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technologicznie, które pozwalają generować spore oszczędności na ogrzewaniu budynku. Z tego powodu cena takiej instalacji będzie nieco wyższa, niż w przypadku tradycyjnego kotła kondensacyjnego, jednak już eksploatacja pompy wypada znacznie korzystniej.
Końcowy koszt inwestycji zależny jest w dużej mierze od samego budynku oraz potrzeb użytkowników, dlatego dobrze jest dopasować wszelkie parametry pompy do rzeczywistych potrzeb związanych z ogrzewaniem danego wnętrza. Aby to zrobić, warto odwiedzić stronę „Pompy Ciepła Kraków – Powietrzne i gruntowe systemy Grzewcze”, która jest wizytówką usług firmy Sevro, zajmującej się właśnie montażem i serwisem tego typu systemów.
Czy pompa ciepła jest opłacalna?
Wszelkiego rodzaju specjaliści analizujący możliwe metody ogrzewania budynków są zgodni co do tego, że pompy ciepła to jedno z bardziej opłacalnych rozwiązań. Według większości symulacji i wyliczeń czas, po którym urządzenie to zacznie przynosić oszczędności wynosi około 8 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Dodatkowo, jeśli pompa ciepła ma zostać zainstalowana razem z panelami fotowoltaicznymi, to omawiany wyżej okres znacząco się skraca. Co więcej, równie opłacalne będzie użycie pompy ciepła do ogrzania wody użytkowej, jak i instalacja jej w charakterze substytutu klimatyzacji.
Czy pompa ciepła jest bezobsługowa?
Pompa ciepła jest niezwykle zaawansowanym technicznie urządzeniem, które praktycznie nie wymaga obsługi. Tym samym instalacja takiego systemu to także oszczędność naszego czasu, szczególnie w przypadku, gdy wcześniej byliśmy zmuszeni nieustannie obsługiwać kocioł węglowy, który potrafi wymagać „dokładania: paliwa, co kilka godzin.
Pompy ciepłą działają przy wykorzystaniu energii elektrycznej, dlatego nie wymagają one stałej dostępności paliwa. Nie musimy się w tym przypadku martwić także o prace przeładunkowe, czy zapewnienie sporej ilości miejsca dla składowania węgla lub drewna. Nie musimy martwić się o odpowiednie sezonowanie opału oraz rosnące ceny paliw.
Pompa ciepła eliminuje również potrzebę częstego usuwania popiołów oraz czyszczenia przewodów kominowych. Wszystko to sprawia, że systemy tego typu są dużo tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu od kotłów węglowych, a nawet i gazowych.
Gdzie możemy zainstalować pompę ciepła?
Pompy ciepłą to systemy, które muszą być instalowane w miejscach ze stałą dostępnością energii elektrycznej. Jest to najważniejsze i jedno z niewielu wymagań, jakie stawia przed nami instalacja pompy. Z tego powodu śmiało można stwierdzić, że sprawdzą się one praktycznie w każdym typie budynku, od domku jednorodzinnego, aż po ogromne sklepy, hale czy firmy.
Dodatkowo rozwiązanie to nie wymaga większych zmian w bryle budynku ani dużych prac remontowych, dlatego pompy ciepła z powodzeniem mogą być montowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w ramach adaptacji zdecydowanie starszych budynków.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.