Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Co to jest dokumentacja techniczno-ruchowa? DTR, czyli skrót od Dokumentacja Techniczno Ruchowa to dokument, który jest dostarczony do danego urządzenia przez jego producenta. Znajdują się w nim wszystkie dane oraz instrukcje dotyczące eksploatacji określonego sprzętu.
Co powinien zawierać zestaw dokumentów?
W skład DTR wchodzą:
- charakterystyka (parametry techniczne) i dane ewidencyjne sprzętu
- rysunek techniczny
- wykaz wyposażenia normalnego i specjalnego
- schematy funkcjonowania
- instrukcję obsługi
- instrukcję konserwacji
- instrukcję BHP
- deklarację zgodności WE
- wykaz części zamiennych i zapasowych
- wykaz faktycznie posiadanego wyposażenia
- wykaz załączników
Dokumentacja techniczno-ruchowa (DTR) – przepisy i normy
Zgodnie z dyrektywą maszynową 2006/42/WE wszystkie nowe maszyny i urządzenia zamontowane na stanowiskach pracy powinny mieć deklarację zgodności WE i potwierdzenie w postaci oznakowania CE maszyny. W sytuacjach szczególnych, przykładowo, kiedy urządzenie jest przeznaczone do pracy w strefach, gdzie grozi wybuch, w procedurze oceny zgodności konieczna jest obecność strony trzeciej.
Szukasz dodatkowych informacji – odwiedź Bazę Wiedzy firmy Atutor Integracja Cyfrowa
Bezpieczeństwo maszyn i efektywność produkcji a dokumentacja DTR
Jako członek UE, Polska jest zobligowana do zapewnienia ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w związku z ryzykiem wynikającym z użytkowania maszyn. Przed wprowadzeniem maszyny do obrotu jest ona wnikliwie oceniana pod kątem ryzyka. Określane są wymagania w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa oraz środki niezbędne jakie należy zastosować. Następnie cała dokumentacja techniczna, która zawiera wszelkie informacje na temat efektywnego działania maszyn jest bezpiecznie przechowywana i zawsze dostępna w przypadku awarii czy remontów. Pieczę trzyma nad tym zwykle System Zarządzania Dokumentacją Techniczną.
Dlaczego DTR jest lepsze niż tradycyjne przechowywanie dokumentów technicznych w postaci papierowej lub na płytach CD lub dyskach?
We wszelkich większych zakładach przemysłowych, typu elektrownia czy cementownia, produkcja jest procesem ciągłym, który stale jest udoskonalany. Każdy jego etap powinien być zatem skrupulatnie odnotowany, w celu ułatwienia komunikacji pomiędzy zespołami, zajmującymi się konkretnymi maszynami. W systemie informatycznym, takim jak Meridian, możesz dodawać wszelkie zmiany i komentarze na bieżąco oraz udostępniać je wybranym przez siebie osobom. Byłoby to oczywiście niemożliwie przy korzystaniu z tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Łatwiej jest również skontrolować kto wypożyczał lub przeglądał dany dokument.
Dokumentację Techniczno Ruchową w systemie takim jak Meridian możesz zainstalować na każdym komputerze w firmie, gdzie niezbędny jest do niej dostęp danego pracownika. Poprawia to znacznie efektywność jego pracy, gdyż nie ma on obowiązku przeszukiwania dokumentacji w archiwum.
Zapisując dokumentację na nośnikach cyfrowych musimy liczyć się z możliwością ich zgubienia lub zniszczenia. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy skrupulatnie prowadzi i dba o dokumentację. W systemie Meridian jest możliwość wprowadzenia dokumentów i następnie podzielenia ich na zasoby. Podział najczęściej dzieli się na zasoby dokumentacji eksploatacyjnej, inwestycyjnej i archiwalnej. Istnieje jednak możliwość ich modyfikacji na życzenie klienta. Niegroźne jest również tu zagubienie czy zniszczenie danych, gdyż istnieje opcja backup’u.
Dostosowanie maszyn i DTR do wymagań zasadniczych
Dostosowanie maszyn używanych do wymagań dyrektywy maszynowej wiąże się z oceną i analizą ryzyka. Uwzględnienie osłon ochronnych, konstrukcji zgodnej z zasadami bezpieczeństwa czy kurtyny bezpieczeństwa oraz aktualizacja dokumentacji techniczno-ruchowej to w rezultacie kompleksowe podejście i fachowe doradztwo.
Proces wydaje się na pierwszy rzut oka żmudny i skomplikowany. Samo wdrożenie w dyrektywy i normy może przerażać. Dlatego też warto zaufać specjalistom i skorzystać z usług sprawdzonych firm z wieloletnim doświadczeniem, jak ATUTOR. Więcej na temat dokumentacji technicznej dowiesz się na ich z artykułu Dokumentacja Techniczno – Ruchowa .
Autor: https://atutor.com.pl/pl/home/ – specjaliści o zarządzania dokumentacją techniczną w zakładach przemysłowych. Z naszych rozwiązań korzystają największe grupy kapitałowe polskiego przemysłu. Sprawdź nas!
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.