Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Innowacje w branży kominkowej są obecnie na porządku dziennym. Producenci rozwiązań kominkowych starają się zmaksymalizować korzyści, które płyną z użytkowania rozwiązań kominkowych. Wszyscy dobrze wiemy, jakie zalety mają tradycyjne wkłady kominkowe opalane drewnem. Na przestrzeni lat, zostały one zmodernizowane nie tylko pod kątem technologii wykonania.
Producenci postanowili również sprawdzić, co się stanie jeśli dostosują kominki do spalania pelletu. Efektem tego są dostępne obecnie na rynku, piecyki na pellet o wysokiej wydajności i wyjątkowym designie. Czy można je uznać za ulepszoną wersję tradycyjnych kominków? Lepszym opisem jest stwierdzenie, iż piecyki na pellet są pośrednim rozwiązaniem, pomiędzy kominkiem tradycyjnym a kotłem. Posiadają cechy obu tych rozwiązań. Piecyki na pellet znalazły zastosowanie zarówno w nowoczesnym budownictwie jak starszych budynkach, jako element przeprowadzanej termomodernizacji. Ich popularność jest nieco niższa niż w przypadku wkładów kominkowych opalanych drewnem, jednak możemy być pewni, że jest to rozwiązanie, które ma świetlaną przyszłość i może odegrać dużą rolę w transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych.
Ekologia
Dlaczego piecyki na pellet są ekologiczne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Pellet drzewny to odnawialne źródło energii (często pomijane w rozważaniach dotyczących OZE). Granulat pelletowy jest tworzony z biomasy, czyli:
- Drewna odpadowego i odpadów z obróbki drewna (trociny, wióry, zrębki i pył drzewny).
- Roślin energetycznych (wierzba wiciowa, kukurydza, słonecznik bulwiasty).
- Upraw rolnych (rośliny drzewiaste, trawy wieloletnie, zboża, słoma).
Komfort użytkowania
Piecyki na pellet mogą być w pełni zautomatyzowanymi urządzeniami. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o system automatycznego rozpalania i wygaszania kominka. Ponadto, urządzenia te mogą być wyposażone kompaktowy zasobnik i podajnik paliwa.
Wydajność
Kominek na pellet (np. Defro Home) doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie domu za pomocą może być realizowane za pomocą wentylatorów konwekcyjnych. W taki sposób bezpośrednio jest ogrzewane pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie. Bardziej złożoną technologią jest płaszcz wodny. Kominek na pellet z płaszczem wodnym jest zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Woda ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko jest dystrybuowana do ogrzewania podłogowego bądź grzejników. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym bierze udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Alternatywą dla płaszcza wodnego jest system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to system kanałów rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze ogrzane przez piecyk jest nimi dostarczane do wybranych zakątków domu. Istnieją dwa warianty tego rozwiązania (grawitacyjny oraz z udziałem wentylatorów). Kominki na pellet mogą mieć sprawność wynoszącą nawet powyżej 90%.
Piece kominkowe mają też kilka zalet, którymi nie mogą się pochwalić tradycyjne kominki. Po pierwsze, pellet ze względu na brak luźnych trocin, zostawia mniej pyłu i zabrudzeń niż drewno. Co więcej, piecyki wolnostojące na pellet są wyposażone w automatyczny system zatrzymywania i rozruchu w przypadku przerwy w dostawie prądu. Gwarantuje to bezpieczną eksploatację.
W taki sposób kominki na pellet (sprawdź ofertę Defro Home) stały się atrakcyjnym źródłem ciepła, spełniającym wymagania współczesnej energetyki. Zainteresowanie takimi urządzeniami stale rośnie i być może już niedługo będą one standardem w powstających domach.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.